Střelba prakem je sport. A v Česku má nebývalou tradici! Desítky let je u nás tento sport provozován, ač to nemusí být každému známo. V zahraničí je pak tento sport mnohdy ještě na vyšší úrovni. Koná se pravidelně Mistrovství Evropy (tradičně střídavě v Belgii, Česku a Itálii). V roce 2018 se konalo první oficiální Mistrovství Světa v Itálii (kterého jsem se také účastnil spolu s dalšími Čechy). Každopádně naši střelci a tradice tohoto sportu u nás obecně, patří bezpochyby k vrcholu tohoto odvětví. Máme u nás mnoho finalistů Mistrovství Evropy, i něklik vítězů.
Proto je mi velikou ctí být předsedou Unie střelců z praku, sportovní organizace, zašťiťující závody ve sportovní střelbě z praku v ČR. V rámci seriálu Mistrovství Republiky se koná více než 13 soutěží ročně, ve kterých se střílí na vzdálenost 10 m, terč o velikosti 10 cm. V rámci mezinárodních, nebo takzvaných pohárových soutěží se pak střílí i menší terče a větší vzdálenosti. Lze říci, že v zahraničí je standard na 10 m terč o velikosti 4 cm, na 15 m terč 6 cm, na 20 m terč průměru 8 cm. Obykle jde o sklopné nebo otočné terče, tzv. spinner. Střílí se ale také na papírové terče, na kterých nejlépe poznáte skutečnou přesnost vaší střelby. Více o Českých soutěžích naleznete na www.prakiada.cz
WSA, World Slingshot Asociation vznikla teprve v roce 2019. Jsem hrdý na to, být jedním ze tří zakladatelů této organizace. Jde o první mezinárodní sportovní organizaci v tomto odvětví, jejímž hlavním cílem je sjednotit pravidla mezinárodních a národních soutěží. Ta jsou doposud v každé zemi odlišná, dána především historicky. WSA má za cíl učinit z tohto sportu v budoucnosti sport Olympijský. Ač se to z našeho (Evropského) pohledu nemusí zdát reálné, v Asii (zejména Číně) je tento sport na velmi vysoké úrovni. Více než 300 000 registrovaných sportovních střelců, 34 "lokálních" organizací, každý týden jedna velká soutěž, taková nepředstavitelná masa lidí se věnuje střelbě z praku v Číně.
Jak se odlišuje sportovní střelba a praky? V mnoha případech a částech světa (zejména Velká Británie, Irsko) se sportovní střelba prakem prolíná se střelbou loveckou (ve Velké Británii je lov prakem legální, na povolení majitele pozemku). Tato tradice se pak přenáší i do sportovního prostředí. Lovecká sportovní technika střelby je více instinktivní. Výstřel následuje rychle po nátahu. Guma a střelivo jsou výkonnější. Naopak, sportovní technika střelby prakem je založena na stabilitě, dokonalém opakování přesného pohybu, přesnosti provedení a maximální koncentraci za účelem maximální přesnosti střelby. Dovednosti a prostředí těchto dvou typů střelby prakem jsou velmi odlišné, i když to nemusí být vždy zcela patrné. Sportovní podmínky jsou relativně umělé. Vzdálenost je dána (střelec se ji nemusí učit odhadovat). Terč a pozadí jsou také dány (není třeba příliš zaměřovat pozornost na nové prostředí). Naopak, soutěžní atmosféra, střelba před publikem, snaha nechybovat, přináší nová úskalí a požadavky na střelce. To co vám v přírodě, při outdoor střelbě projde, může na soutěži znamenat velký posun v pořadí směrem dolů. "Umět střílet a umět soutěžit" není totéž.
Jak byste měli začít trénovat pro sportovní střelbu prakem? U sportovní formy není hlavní prioritou vysoká energie střely, tak jako u zábavní nebo lovecké formy. Přesnost a schopnost (sportovní) výkon opakovat stabilně, opakovaně, je zde zásadní. Proto (obecně, nemusí platit vždy) je vhodnější použít pro trénink přesné střelby menší střelivo, lehčí gumu. S nimi lze dosáhnout maximální přesnosti a lze si nimi také cíleně (mechanicky, nikoliv instinktivně) mířit. Doba mezi zamířením (nátah do pozice natažení praku) a výstřelem, může být 6-8 vteřin (což je u lovecké střelby téměr nemyslitelné; příliš dlouhá doba). Je tedy třeba trénovat soustředěnost mysli na precizní provedení techniky (nikoliv rychlé výstřely, bezmyšlenkovitě). Papírový terč je jedním z vhodných ukazatelů skutečné přesnosti střelby. Spinner nebo sklopný terč pak zase napodobují reálné podmínky soutěžního terče. Obě fromy je třeba trénovat současně. V soutěži navíc mnohdy přibyde stres nebo neschopnost se soustředit (opakovat to, co jste doma nacvičili) v důsledku trémy. Tzn. i samotná zkušenost (byť třeba ne úspěšná) je třeba pro dosahování výsledků v soutěži. Trénink o samotě, doma, a střelba před desítkami lidí se lyší výrazně.
Doporučuji pravidelný trénink přesné střelby. Množství výstřelů během tréninku může být proměnlivé. 1000 až 600 výstřelů denně není výjimkou na té nejvyšší, světové úrovni. Nepokoušejte se o to, pokud jste v začátcích. Vysoký objem tréninku může mít pro netrénované tělo negativní dopad (trpí zejména lokty, zápěstí, krční páteř). Je třeba zvyšovat tréninkové dávky postupně a naslouchat tělu. Podstatná je kvalita, nikoliv kvantita. Je lepší 50 výstřelů, každý jednotlivý s maximálním soustředěním, než stovky výstřelů bezmyšlenkovitě. Nadměrný trénink, bez přítomnosti koncentrace může vést ke špatným návykům, špatné svalové paměti (ta se pak velmi těžko odnaučuje). Kontrola dechu je podobná jako u jiných střeleckýh disciplin (zadržení dechu ve fázi výdechu, nebo nádechu; je individuální). Pokud potřebujete s tréninkem poradit, neváhejte mě kontaktovat.
Jan Nowak