Aktivní délka gumy je brána od místa uchycení na prak, až po uvázání lůžka (nenatažená guma, v klidovém stavu). Je to tedy ta část gumy, která vytváří kynetickou energii střely.
Aktivní délka gumy je individuální u každého střelce. Pro její výpočet se vychází především ze skutečné délky nátahu. Dále také závisí na zvyklostech střelce, a požadovaných "pocitech" ze střelby. Gumu lze natahovat na její fyzické maximum, což sice zvýší její momentální "výkon", ale snižuje výrazně životnost. Někteří střelci raději (i nevědomě) natahují gumu právě až na její maximum. Mnohdy také vědomě, obvykle u lovecké střelby. Tím využívají maximální momentální "výkon" gumy (snižují však její životnost).
Obecně lze u dostupných gum doporučit tyto koeficienty aktivní délky gumy. V koeficientu je brán zřetel na požadovanou životnost gumy i její výkon.
Název Koeficient Název Koeficient
100%SLINGSHOT (0.45 mm) 6,0 100% SLINGSHOT 0.70 mm 5,2
100%SLINGSHOT (0.50 mm) 6,0 100% SLINGSHOT 0.75 mm 5,0
100%SLINGSHOT (0.55 mm) 5,6 100% SLINGSHOT 0,85 mm 4,8
100%SLINGSHOT (0.60 mm) 5,6 100%SLINGSHOT 1,2 mm 4,0
100%SLINGSHOT (0.65 mm) 5,5
Vydělení délky nátahu tímto koeficientem získáte základní aktivní délku gumy. Příklad: délka nátahu 85 cm, koeficient 5 => 85 : 5 = 17 => aktivní délka je v tomto případě 17 cm.
Každý druh latexu může mít různou flexibilitu (odchylky v řádech % nejsou výjimečné), a to také s přihlédnutím k aktuální teplotě prostědí. Ve vyšší teplotě je latex pružnější (výkonnější), a opačně. Celoroční (100% SLINGSHOT) nebo mrazuvzdorné gum tyto rozdíly ve pružnosti snižují na možné minimum (ale i tak zde existují). Proto je vhodné, pokud před zkrácením a uchycením gumy na prak, vyzkoušíte/ověříte její aktivní délku prostým natažením.
Obecně se pro loveckou střelbu zkracuje aktivní délka (navyšuje se výkon). A u střelby terčové se aktivní délka prodlužuje. U přesné terčové střelby je žádoucí stabilita, nižší rychlost střely. Vyšší rychlost střely může negativně ovlivňovat přesnost (strhávání, přemíra energie v poměru k hmotnosti střely).
Koeficienty shora tedy považujte spíše za orientační a výchozí, nikoliv za přesně dané. Tyto se mohou měnit právě z závislosti na účelu, prostředí a pocitech střelce.
Protažení latexu také ovlivňuje rozměr gumy samotné (30/25 mm, 25/20 mm atd.). Čím je pruh širší, tím méně flexibilní je, a opačně. Proto je téměř nemožné určit univerzální, zcela přesný koeficient pro jeden druh latexu. Tento se bude měnit právě v závislot na shora uvedených faktorech.
Jaká je životnost gumy?
Obecně lze říci, že životnost jedné gumy, se pohybuje kolem 300 výstřelů. Tato je právě závislá na zvolené aktivní délce gumy. Bez předešlých zkušeností, je třeba dojít praxí k "vyladění" této (vaší individuální) aktivní délky gumy. Jsou střelci, kterým vydrží jedna guma i přes 1000 výstřelů. Toto však bohužel nelze garantovat a není to (pouze) otázka materiálu samotného. .
Skutečná délka nátahu?
Délka nátahu je vzdálenost od uchycení gumy na tělo praku, až po místo na kterém ruku fixujete (obvykle na obličeji; v pozici maximálního natažení gumy). Střelec by měl opakovaným trénink dospět do fáze, kdy je jeho technika střelby (postoj, natočení těla k cíli, délka nátahu) opakovaně shodný, stabilní. Na základě této praxe, se ustálí i vaše délka nátahu, a také zvýší životnost gumy.
Proto z počátku může být životnost prvních gum nižší, než očekáváte. Hraje zde roli právě skutečný, reálný nátah, vůči naměřenému (doma, před zakoupením praku). Právě zde často dochází k nepřesnostem. Pozice těla (natočení pánve a ramen) směrem k cíli se může výrazně lišit při skutečné střelbě, než když měříte délku nátahu "na sucho" bez praku. Zde může být skutečná dálka nátahu proti naměřené i více než o 5 cm rozdílná.